Obciążenie – dlaczego warto z nim ćwiczyć?

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, aby utrzymać organizm w zdrowiu i dobrej kondycji. Każdy z nas ma jednak nieco inne cele z nią związane. Jeśli oprócz poprawy samopoczucia i utrzymania prawidłowej pracy organizmu zależy nam również na poprawie sylwetki, dobrze włączyć do planu treningowego ćwiczenia siłowe. Jakie obciążenie podczas treningu sprawdzi się najlepiej?

Obciążenie do ćwiczeń – wiele możliwości do wyboru

Niekiedy zadajemy sobie pytanie, które obciążenie jest najlepsze. Na to pytanie nie ma jednak dobrej odpowiedzi. Powinno się go bowiem dobierać w zależności od indywidualnych potrzeb osoby ćwiczącej. Początkujący nie powinni na siłę dźwigać ciężkich sztang czy hantli, ale bardziej skupić się na opanowaniu poprawnej techniki ćwiczeń na każdą partię mięśniową. Dopiero wraz z upływem czasu i poprawą siły i wytrzymałości można przejść do stopniowego zwiększania ciężaru. Jeśli więc dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z ćwiczeniami z obciążeniem dobrze sięgnąć po zestawy hantli neoprenowych. Są to hantle, których waga waha się w przedziale od 0,5 do 5 kilogramów. Ich niewątpliwą zaletą jest poręczność. Bardzo łatwo je chwycić, a podczas ćwiczeń nie wyślizgują się z dłoni nawet pomimo potu.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie w treningu również przyrządu o nazwie kettlebell. Przypomina on nieco odważnik i dostępny jest w wielu wagowych opcjach. Na początku warto sięgać po kettlebell do 8 kilogramów, po kilku miesiącach bez problemu poradzimy sobie jednak z odważnikami o dwucyfrowej masie. 

Hantle regulowane i sztanga

Ćwicząc siłowo już kilka miesięcy, warto sięgnąć po sprzęty dające możliwość osiągania stałego progresu zarówno w wyglądzie, jak i sile. Oprócz wspomnianych już kettlebell o wadze wyższej niż 10 kilogramów dobrym pomysłem będzie zakup sztangi bądź hantli regulowanych. Oba sprzęty składają się z:

– gryfu,

– obciążników (talerzy),

– zatrzasków.

Znacząca różnica pomiędzy nimi to długość gryfu. Hantle doskonale nadają się do chwycenia w dłoń, sztanga zaś to przyrząd, który możemy utrzymać dwoma rękami, bądź położyć na barkach. Ogromną zaletą obu sprzętów jest możliwość regulacji ciężaru w zależności od ćwiczenia, jakie w danej chwili wykonujemy. Dzięki temu możemy wykonać z nimi efektywny trening całego ciała.

Trening z obciążeniem – moc korzyści i radość

Nie zależnie od tego, na jaki rodzaj obciążenia się zdecydujemy, warto regularnie trenować siłowo. Dodatkowe kilogramy na sztandze czy w ręce sprawiają bowiem, że możliwe jest  zwiększenie siły i wytrzymałości organizmu, poprawa proporcji sylwetki oraz korygowanie błędów w postawie, co w szybkim tempie przekłada się na zmniejszenie dolegliwości ze strony kręgosłupa. Ćwiczenia siłowe wpływają również na wygląd skóry. Regularne treningi pozwalają poprawić jej elastyczność oraz zmniejszyć cellulit.